Dzīvnieku līdzekļi pret ērcēm un citiem kukaiņiem

Ērces, šķiet, ir kļuvušas par vienu biedējošākajiem kukaiņiem, un tikai viena iemesla dēļ – ar katru gadu arvien pieaug inficēto ērču skaits, kas paaugstina arī risku inficēties ar tādām ērču ierosinātām, precīzāk, ērču pārnēsāto baktēriju ierosinātām slimībām kā, piemēram, ērču encefalīts vai Laima slimība. Kā zināms, neviena no šīm slimībām nav viegla – abām slimībām ir ilgstošs, mokošs un komplicēts ārstēšanās process, kas, piemēram, Laima slimības gadījumā nereti beidzas pat ar nāvi. Šo slimību pārdzīvošana nereti beidzas arī ar mazasinību vai paralīzi, tāpēc nāve nav vienīgais, ko kā būtu jābaidās, sastopoties ar ērcēm.

Runājot par ērcēm, mēs pirmkārt baidāmies par savu veselību, tomēr nekādā gadījumā nevajag aizmirst arī par mūsu četrkājainajiem draugiem, kurus šīs slimības var skart tik pat lielā mērā un smagā pakāpē kā cilvēkus. Ir jādomā un jārūpējas arī par to, lai mūsu mājdzīvnieki netiktu ērču apdraudēti.

Pirmkārt, vienmēr būtu jāpārbauda savi mājdzīvnieki, darot tādas elementāras darbības kā ķemmēšana un spalvas pārmeklēšana, un, jo dzīvniekam garāka spalva, jo rūpīgāk tas jādara. Ja tiek atrasta ērce, tā nekavējoties ir jāizrauj, jo tad vēl pastāv iespēja, ka ērce nav ielaidusi baktērijas dzīvnieka asinsritē un inficējusi asinis. Runājot par pareizu ērces izraušanu, jāsaka, ka ērci nedrīkst raut ar kailām rokām, lai nepakļautu sevi inficēšanās riskam, bet gan ar, piemēram, gumijas cimdiem. Pirms raušanas ērci nevajag speciāli apstrādāt ar, piemēram, spirtu vai eļļu, kā tas nereti ierasts, jo tas var izraisīt ērces vemšanu, kas savukārt var inficēt asinis. Ērci būtu vēlams izraut ar speciālo ērču raušanas instrumentu vai pinceti, griežot ērci laukā līdzīgi kā skrūvi. Nekādā gadījumā nedrīkst ērci saspiest, lai tā neielaistu asinsritē baktērijas, kuras tā, iespējams, vēl nebija izlaidusi laukā. Šis ir vēl viens iemesls, kādēļ ērce jārauj ar kādu instrumentu nevis ar pirkstiem. Kad ērce izrauta, to vēlams nodedzināt, bet brūci – apstrādāt ar kādu dezinfekcijas līdzekli.

Mūsdienās pastāv daudz un dažādi līdzekļi pret ērcēm un citiem kukaiņiem, kas var mūsu mājdzīvniekus padarīt par smagu slimību upuriem. Līdzekļi galvenokārt iedalās tādos, kas atbaida kukaiņus vai nonāvē tos, kad tie ir iesūkušies. Ir līdzekļi, kas nokļūst dzīvnieka asinsritē, bet ir arī tādi, kas darbojas tikai ārīgi.

Viens no populārākajiem līdzekļiem, kas tiek izmantots mājdzīvnieku pasargāšanai no ērcēm, ir pilieni, kas tiek iepilināti dzīvnieka skaustā. Būtiski, lai pilieni nonāk tieši uz ādas un iesūcas. Turpmākās trīs dienas skaustu nedrīkst slapināt un nav vēlams aiztikt, lai nemazinātu pilienu efektivitāti. Līdzekļa daudzums atkarīgs no dzīvnieka svara un vēlamā darbības laika, kas var būt no pāris nedēļām līdz pat pāris mēnešiem.

Ļoti populāras ir dzīvnieku kakla siksnas, kas atbaida kukaiņus, tomēr tās galvenokārt iedarbojas kakla rajonā, un, ja tā ir uzlikta par vaļīgu, tās efekts arīdzan mazinās, tāpēc tai ir jābūt iespēju robežās piekļautai pie ādas. Būtiski ir regulāri pārbaudīt, vai siksna nav palikusi vaļīgāka, lai tā neaizķertos aiz kādiem šķēršļiem, piemēram, sētas vai koka zariem, vai aiz dzīvnieka apakšžokļa, it īpaši, ja dzīvnieks patstāvīgi iet laukā. Tās darbības laiks ir vairāki mēneši. Viena no šo siksnu priekšrocībām ir fakts, ka tās kalpo arī par indikatoru, ka dzīvniekam ir saimnieks.

Ir ļoti daudz arī tādu līdzekļu, kas jālieto ārīgi – dažādi šampūni, aerosoli, spreji, pulveri, šķīdumi – tomēr to darbības laiks ir ievērojami īsāks, tāpēc tos ir jālieto vairākas reizes nedēļā, it īpaši tādā gadījumā, ja dzīvnieks tiek mazgāts vai tam patīk peldēties.

Laima slimība suņiem izpaužas klibumā, kas periodiski skar dažādas locītavas, locītavu iekaisumā un pietūkumā vai pat nieru mazspējā. Kā rāda pieredze, jauni suņi ir uzņēmīgāki pret Laima slimību nekā vecāki suņi.

Ja 4 līdz 6 dienas pēc ērces piesūkšanās dzīvniekam parādās tādi simptomi kā atteikšanās no ēdiena, nogurums, vemšana, paaugstināta temperatūra, vērsieties pie veterinārārsta un noteikti izstāstiet tam, ka dzīvniekam ir bijusi piesūkusies ērce.