Kaķi un baldriāns

Baldriāns kaķiem ir kā narkotika, jo, jau saožot to pa gabalu, viņi kļūst tramīgu un ar nepacietību gaida, ka viņiem iedos pašu baldriānu. Bet vai esi kādreiz prātojis, kādēļ kaķiem ir šāda reakcija uz baldriānu?

Baldriāns pats par sevi ir augs, kurš ir cēlies no Eiropas un daļas Āzijas, taču mūsdienās tas tiek audzēts visā pasaulē. Šis augs ir zaļā krāsā un vasaras mēnešos tas zied ar skaistiem un saldi smaržojošiem rozā un baltiem ziediņiem.

Baldriāns kādreiz tika izmantots kā smaržas, bet vēlāk kļuva par atzītu vielu medicīnā, kā nomierinošs līdzeklis cilvēkiem un tas mūsdienās bieži tiek pievienots arī miegazālēm, taču kaķiem tas, šķiet, izraisa pilnīgi pretēju efektu. Tas ir tāpēc, ka šis augs piesaista kaķus ne tikai ar savu specifisko smaržu, bet tas arī satur vielu, kas izraisa uzbudinājuma un pat eiforijas sajūtu mūsu mājdzīvniekos un citos viņu sugas brāļos.

Un, lai gan kaķi tiešām nevar pretoties šim baldriānam un to arī ļoti labprāt ēd un osta, kaķu saimniekiem ir jābūt ļoti uzmanīgiem, jo ir pierādīts, ka baldriāns tik tiešām ir narkotika kaķiem, un no nedrīkst dot kaķiem pārlieku daudz un lielās devās, jo dažos gadījumos tas pat var izraisīt nāvi, ja iedots kaķim milzīgā devā. Bet nelielas devas ik palaiciņam nekādi nekaitēs tavam mājas mīlulim un tikai izraisīs prieku viņā.

Kas interesanti it, ka kaķi pēc šī uzbudinājuma perioda parasti ieslīgst ilgā vismaz 3 – 4 stundu garā miegā. Tātad pēc sākotnējā eiforijas perioda baldriāns tomēr arī uz kaķiem iedarbojas nomierinoši un pat iemidzinoši, līdzīgi kā uz cilvēkiem.

Ja vēlies, lai tavs kaķis nomierinās, iedod viņam pāris pilienu baldriāna – vispirms viņš iztrakosies un pēc tam kādu laiciņu būs pilnīgi mierīgs – iemidzis dziļā miegā.