Kas ir tīklērces un kā no tām tikt vaļā?

tīklērces Tīklērce noteikti ir insekts, ar kuru ir saskārušies ikviens dārza īpašnieks un dārzeņu audzētājs. Varbūt tu to vēl neapjaut, taču, ja tu redzi, ka starp tavu augu zariem ir savilkti tādi kā nelieli zirnekļu tīkli un uz paša auga ir nelieli melni kukainīši, tad visdrīzāk tās ir tīklērces.

Šo kukaiņu latīniskais nosaukums ir Tetranychus urticae, un pasaulē ir sastopamas vairāk nekā 1200 dažādas šo ērcīšu sugas. Šo ērcīšu ķermenis ir pavisam neliels, tās ir mazākas par milimetru, bet to krāsa var būt no zaļganpelēkas līdz pat zilganmelnai.

Šie kaitēkļi ir īpaši iecienījuši siltumnīcas, taču ir sastopami arī uz dzīvojamo telpu un āra augiem. Tie parasti dzīvo augu lapu apakšpusē, kur tad tās arī vērpj zīda tīklus aizsardzībai.

Tīklpērces ir kautrīgas augiem, jo tās barojas, uzsūcot no auga šūnām šķidrumu, kā rezultātā augs paliek nedzīvs un var nokalst. Tā kā ir sastopamas ļoti daudz šo kukaiņu sugas, tad tie ir kaitīgi gandrīz visa veida augiem, bet īpaši tomātiem, gurķiem un citiem dārzeņiem, jo, barojoties un uzsūcot ūdeni no augu lapām, tās liedz šim šķidrumam nokļūt arī līdz augļiem, kā rezultātā tu vari palikt bez ikgadējās ražas.

Šādi insekti ir iecienījuši karstus un sausus apstākļus un jaunas tīklērces spēj izšķilties 3 dienu laikā. Tīklērču mātītes ikdienas izdēj aptuveni 20 oliņas, bet jaunas tīklērces nobriest 5dienu laikā. Šis ļoti īsais dzīves cikls nav nekas labs, jo tas nozīmē, ka šie kukaiņi spēj vairoties apbrīnojamā ātrumā, kā rezultātā, necīnoties ar tīklērcēm, tavi augi ātri vien var aiziet bojā un nenest tev vēlamo ražu.

Pirmais, ko ir nepieciešams darīt, lai iznīdētu šos kukaiņus, ir norobežot veselīgos no neveselīgajiem augiem, un izolēt tos augus, uz kuriem ir šīs tīklērces. Tas novērsīs iespēju, ka tās apsēdīs arī citus augus, kā rezultātā tev būs iespējams izglābt citus augus.

Nākamais solis ir veco un bojāto lapu novākšana un iznīcināšana. Vislabākais un efektīvākais veids, kā to izdarīt ir sadedzināšana. Jo tas nodrošinās, ka tīklērces nespēs turpināt vairoties uz augiem.

Pēc tam pēc iespējas ir nepieciešams turēt inficētos augus vēsākā un mitrākā vietā, jo tīklērcēm nepatīk šādi apstākļi, kā rezultātā tās vairs nevairosies uz šiem augiem.

Lai iznīdētu tīklērces var lietot gan ķīmiskas, gan dabīgas vielas. Protams, vajadzētu atcerēties, ka ķīmiskajām vielām klāt vajadzētu ķerties tikai tad, ja ar dabīgo vielu palīdzību nav iespējams atbrīvoties no šiem kukaiņiem, jo galu galā ķīmija var kaitēt taviem augiem. Pieredzējuši dārzkopji mēdz izmantot ķiploku, citrusaugu, piemēram, citrona, sinepju un citu stipru augu novārījumus vai novilkumus, kas atbaida šīs tīklērces.  Vari arī sasmalcināt 200 gramus sīpolu, 12 stundas tos izmērcēt 10 litros ūdens un tad ar šo izvilkumu apliet savus augus vai pārliet tos ar cukura sīrupa šķīdumu, tādejādi iznīcinot pieaugušās tīklērces. Bet, ja tev ir pieejama Indijas azadi koka eļļa, tad arī tās un ūdens sajaukumu var efektīvi izmantot šo kukaiņu iznīdēšanā vai vismaz to kontrolēšanā.

Šie ir tikai daži padomi, kā cīnīties ar šiem nepatīkamajiem kukaiņiem, taču noteikti zinoši dārznieki tev spēs pateikt arvien jaunus līdzekļus un veidus, kā tikt vaļā no tīklērču uzbrukuma taviem augiem.