Mājdzīvnieku parazīti

Mājdzīvnieku parazītus var iedalīt divās kategorijās – ārējie, kas dzīvo organisma ārpusē un lielākoties ietekmē tikai ādu, un iekšējie, kas dzīvo organisma iekšienē un ietekmē iekšējos orgānus un veselību kopumā.

Parazīti, ar kuriem mājdzīvnieki saskaras visbiežāk, ir cērmes un blusas, jo tos iemantot ir visvienkāršāk, proti, kaķim vai sunim pastaigas laikā kontaktējoties ar citiem mājdzīvniekiem.

Blusas, kas ir zināmākie no ārējiem parazītiem, ieperinās ne vien kaķa vai suņa kažokā, bet arī mājoklī un cilvēku apģērbā. Blusu kodumi sagādā diskomfortu gan mājdzīvniekiem, gan to saimniekiem. Ādas apsārtums un nieze ir mazākie no simptomiem, ko rada blusu kodumi, jo tie var izraisīt arī alerģiju, kas, kā liecina statistikas dati, novērojama 60% gadījumu. Noteikti jāmin, ka blusas var izraisīt ne vien alerģiju, bet arī lenteņa infekciju, ko tās pārnēsā. Tāpat smaga blusu invāzija var izraisīt arī mājdzīvnieka anēmiju jeb mazasinību, kas var apdraudēt tā dzīvību.

Ja ir radušās aizdomas par blusām, vēl jo vairāk par alerģiju no to kodumiem, vērsieties pie veterinārārsta uz konsultāciju. Cīņa ar blusām parasti tiek veikta divos virzienos – tiek izmantoti dažādi blusu iznīcināšanas līdzekļi gan mājoklī, gan lokāli uz mājdzīvnieka, piemēram, blusu siksniņas, pilieni, šampūni, kā arī šķīdumi. Jāatgādina, ka blusu līdzekļi ir jālieto tieši tā, kā tas norādīts uz līdzekļa, proti, suņu līdzekļi jālieto tikai suņiem, kaķu līdzekļi jālieto tikai kaķiem, kā arī to dozas ir jālieto atbilstoši mājdzīvnieka vecumam, svaram, veselības stāvoklim u.tml.

Ja runājam par izplatītākajiem mājdzīvnieku iekšējiem parazītiem, jāmin cērmes. Ja tiek konstatēta cērmju klātbūtne suņa vai kaķa organismā, nekavējoties jāvēršas pie veterinārārsta pēc palīdzības, jo cērmes mājdzīvniekiem var nodarīt lielu kaitējumu – traumēt iekšējos orgānus, kas var novest tos līdz pat letālam iznākumam. Uz cērmju klātbūtni var norādīt aizcietējumi, caureja, apetītes zudums, vemšana, elpošanas traucējumi, cērmes izkārnījumos, kā arī šļūkāšana ar dibenu pa zemi, jo cērmes kairina un izraisa niezi anālās atveres apvidū. Tā kā cērmes vairojas ar oliņām, tad ar tām viegli var inficēties arī cilvēks. Arī cilvēkam rodas līdzīgi simptomi un veselības problēmas.

No iekšējiem parazītiem var atbrīvoties, pirmkārt, profilaktiski attārpojot mājdzīvniekus, saslimšanas gadījumos dodot tiem iekšķīgi lietojamus medikamentus vai pat veicot ķirurģisku iejaukšanos, ja gadījums ir īpaši smags. Tā kā mājdzīvnieku slimošana ar iekšējiem parazītiem ir nopietnāka un bīstamāka, tad to konstatēšanas gadījumā noteikti ir jāvēršas pie vetārsta, nevis jāmēģina izārstēt mājdzīvnieks paša spēkiem.