Odze

odzeČūskas ir rāpuļi, kurus nemīl daudzi, bet diemžēl arī Latvijā mēs varam sastapt daudz un dažādas čūskas sākot no nekaitīgajiem zalkšiem, līdz indīgajām odzēm, par kurām tad arī būs šodienas raksts.

Odzes ir rāpuļu klases, viperidae jeb odžu klases dzīvnieki, kuri ir vieni no visattīstītākajām čūskām.

Pēc izskata tā ir 40 līdz pat 80 cm garas čūskas. To galva ir trīsstūra formas un saplacināta, ar īsu un strupu purnu. To ķermenis ir samērā drukns. To muguras krāsas var atšķirties variējot no brūnas, uz pelēku un zaļganu, dzeltenīgu vai pat vara sarkanu, bet, neatkarīgi no krāsas, tām uz muguras ir tumša zigzagveidīga svītra ar ieapaļu, tumšu plankumu katra zigzaga roba pusē. Kā arī u odzes pakauša ir tumšs x veida zīmējums. Šīs divas arī ir tās pazīmes, pēc kurām visefektīvāk var noteikt, ka tā tiešām ir odze. Dažreiz var sastapt arī pilnīgi melnas odzes, taču tādā ganījumā ir jāmeklē vai šai čūskai ir vai nav gaiši plankumi galvas sānos, jo tā ir iezīme, kura raksturīga tikai zalkšiem.

Odzes parast dzīvo aizaugušos izcirtumos, kur ir gara zāle un krūmi, kā arī mežmalās, purvos un pat priežu mežos. Lai gan odzes aktīvas ir diena periodā, medībās tās dodas krēslā, kas arī vajadzētu no tām visvairāk uzmanīties. Tās pēc ziemošanas aktivizējas aprīlī, bet pārojas maijā, ziemas periods tām sākas septembra beigās, oktobra sākumā, kuru tās pārlaiž grupās dziļās alās, bedrēs vai zem koku saknēm.

Odžu galvenais pārtikas avots ir peļveidīgie grauzēji un vardes, dažreiz arī putnu mazuļi vai ķirzakas.

Odzes ir vienīgā Latvijā sastopamā indīgā čūska, un tās kodiens ir bīstams kā tās upuriem – dzīvniekiem, tā arī cilvēkiem. Šī inde satur proteīnus, kas sašķeļ asins šūnas un var izraisīt iekšēju asiņošanu. Šī inde arī iedarbojas ļoti lēni, tādēļ odzēs parasti ievada lielu daudzumu šīs indes. Tādēļ,  sākot no aprīļa līdz septembrim, dodoties mežā ieteicams vilkt biezus apavus un bikses, kas labi nosedz kājas. Bet, ja šī čūska tomēr ir iekodusi, tad nekavējoties ir jāgriežas pēc medicīniskās palīdzības, jo nav ietiecams censties odzes kodienu ārstēt ar tautas metodēm.